Transakcje flippowe stanowią aż 10% wszystkich transakcji w branży nieruchomości. Z roku na rok jest ich coraz więcej, ponieważ okazuje się, że flipping to szybka metoda na pomnożenie dochodów. Na czym on polega? To nic innego, jak kupno taniego mieszkania, wyremontowanie go i sprzedanie ze znacznie wyższe pieniądze. Czy naprawdę house flipping jest tak dochodowy? Ile można na nim zarobić? Odpowiadamy!
Jak działają flipperzy?
Krótkoterminowy obrót nieruchomościami – właśnie ta idea przyświeca terminowi flipping house. Wspomniana metoda zarabiania na nieruchomościach polega na kupowaniu mieszkań w najniższej cenie (często zaniedbanych lub obciążonych podatkowo), odnowieniu ich, odciążeniu finansowo oraz sprzedaży w wyższej cenie.
W Polsce flipping mieszkań rozpowszechnił się między 2016 a 2017 rokiem, wówczas udział flipperów w sprzedaży nieruchomości wynosił około 3 proc. W 2021 roku było to już ponad 6 proc., co oznacza, że odsprzedaż mieszkań z zyskiem rośnie. Flipping największą popularnością cieszy się w Bydgoszczy, Krakowie i Wrocławiu.
Kim są statystyczni flipperzy w Polsce? W większości przypadków to osoby fizyczne, które średnio w 20-25 tygodni kupują, remontują, a następnie sprzedają mieszkanie. Flipperzy w Polsce wybierają mniejsze nieruchomości do 47,62 m2, w większości przypadków z rynku wtórnego, raptem około 3 proc. kupuje mieszkania z rynku pierwotnego. Poza tym polscy flipperzy są stałymi uczestnikami przetargów. Według raportu: W Bydgoszczy czy Olsztynie udział flipperów w grupie wygrywających przetargi na lokale przekroczył w ostatnich latach 40%.
Flipping mieszkań krok po kroku
Jak dokładnie przebiega flipping house? Jednym z najpowszechniejszych podziałów jest ten na 3 etapy.
Finding
To nic innego jak poszukiwanie tanich nieruchomości. Już pierwszy etap jest niezwykle ważny, ponieważ często od niego zależy, jaki zysk osiągnie flipper. Jednymi z najważniejszych kryteriów podczas poszukiwań są lokalizacja, stan nieruchomości i jej obciążenia podatkowe. Flipperzy wybierają więc stare mieszkania, opuszczone domy, przedwojenne kamienice… „polowanie” na nieruchomość trwa.
Fixing
Jednym z najbardziej czasochłonnych etapów jest remont mieszkania, który polega nie tylko na home stagingu (o którym piszemy więcej w artykule: Home stager – jak przyśpiesza sprzedaż lub wynajem nieruchomości?), ale nierzadko na gruntownym odnowieniu nieruchomości. Zakres prac różni się od typu mieszkania lub domu, dlatego inwestor musi dobrze oszacować koszty, jakie poniesie podczas remontu, by przedsięwzięcie stało się opłacalne.
Selling
Zwieńczenie house flippingu, czyli sprzedaż mieszkania. Szukanie nabywcy również wymaga doświadczenia, zwłaszcza w zakresie marketingu i negocjacji. Niektórzy flipperzy decydują się na pomoc biur nieruchomości, które pomagają w wystawieniu ogłoszenia, a finalnie w znalezieniu właściwego kupca. Flipperzy często współpracują z pośrednikami nieruchomości, nawet w zakresie pomocy z wyceną odnowionego mieszkania lub domu.
Flipping mieszkań – zarobki
Flipping to inwestycja – dlatego na początku każdy flipper musi się liczyć z wyższymi wydatkami. Zysk z house flippingu może wynieść około 20% z jednej transakcji w skali roku, a czasami i więcej, zależnie od doświadczenia, umiejętności i pracy flippera. Niektórzy flipperzy chwalą się jednak zwrotami z rzędu 100–200% ze sprzedaży jednej nieruchomości. Ze względu na to, że house flipping to stosunkowo nowe zjawisko w Polsce, nie ma konkretnych danych odnośnie do zarobków, są właśnie wspomniane odniesienia oszacowane statystycznie lub przekazane przez flipperów.
Czy flipping mieszkań się opłaca? Tak, jeśli inwestor rozsądnie i ostrożnie podejmuje decyzje zakupowe na rynku nieruchomości. Wraz ze wzrostem umiejętności i doświadczenia zarobki mogą być naprawdę wysokie. Jedno jest pewne – flipping zyskuje na popularności w Polsce i zapowiada się, że na pewno już tak pozostanie, ponieważ nawet pandemia nie była w stanie zahamować jego rozwoju.