Marzysz o własnych czterech kątach, ale nie wiesz, jakie mieszkanie okaże się najlepsze: własnościowe, spółdzielcze, a może spółdzielcze własnościowe? W artykule określamy różnice między wymienionymi rodzajami, a także odpowiadamy, czy ich zakup wiąże się z koniecznością założenia księgi wieczystej!
Mieszkanie spółdzielcze – czym się charakteryzuje?
Mieszkanie spółdzielcze, oficjalnie nazywane mieszkaniem spółdzielczym lokatorskim, jest własnością spółdzielni mieszkaniowej. W praktyce, jako członek spółdzielni, który kupił ten typ lokalu, możesz korzystać z niego korzystać, ale to tak, jakby spółdzielnia wynajmowała Ci mieszkanie.
Właścicielem mieszkania spółdzielczego jest więc spółdzielnia i założenie księgi wieczystej jest właśnie po jej stronie. Jako mieszkaniec nie masz też zbyt dużej swobody działania, ponieważ chęć przeprowadzania zmian, na przykład bardziej zaawansowanych remontów, wymaga uzyskania zgody. Jednak podstawowe remonty, a nawet podnajem, zazwyczaj nie są problematyczne. Co jednak ważne, mieszkanie spółdzielcze da się przekształcić w mieszkanie spółdzielcze własnościowe, o którym opowiadamy poniżej.
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe - co to jest?
Alternatywą jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe, które bardziej już przypomina mieszkanie na własnych warunkach. Mimo, że oficjalnym właścicielem nadal jest spółdzielnia mieszkaniowa, masz dużo więcej swobody w kwestii przeprowadzania remontów, wynajmu, a nawet możesz przekazać lokal w darowiźnie. Co więcej, swoboda jest na tyle duża, że nieruchomość wynajmiesz lub sprzedasz w razie potrzeby.
Mieszkanie nie musi mieć księgi wieczystej, ale jako właściciel możesz wystąpić o jej założenie. Czy warto? W wielu przypadkach tak, bo dzięki temu zaistnieje możliwość przekształcenia mieszkania spółdzielczego własnościowego na własnościowe (czyli własne). Poza tym, jeśli chcesz kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe, decydując się jednocześnie na kredyt hipoteczny, warunkiem pozytywnej decyzji jest wpis do ksiąg wieczystych.
Mieszkanie własnościowe - co oznacza?
Jak sama nazwa wskazuje, mieszkanie własnościowe to takie, które masz na wyłączność i jesteś jego właścicielem. Masz prawo swobodnie rozporządzać lokalem i dysponujesz aktem notarialnym. Mieszkanie własnościowe kupisz nie tylko na rynku pierwotnym od dewelopera, ale i na rynku wtórnym, dlatego swoboda zakupu jest naprawdę spora.
Każde mieszkanie własnościowe ma odrębną księgę wieczystą, co ułatwia jego zakup z finansowaniem kredytem hipotecznym. Oczywiście dziedziczenie, darowizna i sprzedaż mieszkania odbywają się zgodnie z Twoimi decyzjami jako właściciela i obowiązującym prawem - tutaj jest największa swoboda.
Zakup mieszkania przez cudzoziemców
Ważną kwestią, na której warto się chwilę skupić, jest możliwość zakupu mieszkania przez cudzoziemców. Okazuje się, że najprostszym u najwygodniejszym rozwiązaniem w ich przypadku jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Mają oni prawo kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe zarówno z księgą wieczystą, jak i bez księgi wieczystej i nie potrzebują do tego zgodny ministerstwa. Tak więc na mieszkanie w spółdzielni mogą zdecydować się na przykład obywatele Ukrainy i tym samym omijają czasochłonne formalności.
A jeśli szukasz wymarzonego mieszkania, zwłaszcza w nadmorskich regionach, zobacz, co oferuje biuro nieruchomości Morek. Z nami szybko wybierzesz perfekcyjny lokal – w dobrej cenie, z gwarancją bezpieczeństwa i nawet wygodnie przed ekranem własnego komputera.