Jak tanio urządzić wynajmowane mieszkanie?
4 sposoby
Każdy z nas, niezależnie od tego, czy zdecydował się na kupno własnych czterech kątów, czy na wynajem mieszkania, chciałby czuć się w nim dobrze. W końcu spędzamy tam znaczną część naszej codzienności, śpiąc, gotując i jedząc oraz odpoczywając.
Remont i urządzenie mieszkania często wiąże się z dużymi kosztami, co jest tym bardziej niepożądane, kiedy nie mieszkamy „na swoim”. Jak więc tanim kosztem urządzić wynajmowane wnętrze?
Duże zmiany ustal z właścicielem
Pamiętaj, że jeśli chcesz wprowadzić duże zmiany — przemalować ściany, wymienić meble czy wywiercić dziury w ścianie — musisz uzyskać zgodę właściciela. Zgodnie z prawem nie możesz dokonywać w wynajmowanym lokalu zmian bez zgody wynajmującego, dlatego wszelkie remonty i naprawy warto ustalać wcześniej pisemnie.
Co jednak, jeśli chcesz tylko urządzić wnętrze według własnych upodobań, bez wprowadzania dużych zmian? Oto propozycje, z których powinieneś skorzystać, aby tanio urządzić wynajmowane mieszkanie.
Lustra, obrazy i zdjęcia
Jeśli wynajmujesz niewielkie mieszkanie i chcesz optycznie je powiększyć, warto zainwestować w duże lustro. Powieś je nad stołem w jadalni, kanapą w salonie lub łóżkiem w sypialni, aby zyskać pożądany efekt. Wybierz zdobioną, posrebrzaną lub pozłacaną ramę, jeśli chcesz utrzymać wnętrze w stylu glamour, albo zdecyduj się na cienką ramkę, aby nawiązać do skandynawskiego minimalizmu.
Chcesz spersonalizować wynajmowane mieszkanie i nadać mu charakteru? Możesz ozdobić je oryginalnymi obrazami, ulubionymi ozdobami ściennymi lub zdjęciami, przypominającymi Ci o miłych wydarzeniach z przeszłości. W sklepach meblowych oraz sieciówkach z dodatkami do domów bez problemu znajdziesz szeroki wybór ramek w różnych kolorach i kształtach, zarówno wiszących, jak i stojących.
Przytulne wnętrze niskim kosztem
Często wynajmowane mieszkania mogą sprawiać wrażenie minimalistycznych, a wręcz surowych. Aby to zmienić i dodać swojemu wnętrzu przytulności, zainwestuj w miękkie, kolorowe dodatki: poduszki, koce, zasłony czy niskie pufy do siedzenia. To niewielkie przedmioty, które w razie wyprowadzki bez problemu przetransportujesz w nowe miejsce, a potrafią odmienić każdy pokój, nadając mu przyjemny i kameralny wygląd.
Klucz do sukcesu: akcent kolorystyczny
Połączenie we wnętrzu dwóch lub trzech kolorów, które współgrają ze sobą, wprowadzając przyjemny nastrój, to nie tylko doskonały pomysł na niedrugie urządzenie wynajmowanego wnętrza, ale przede wszystkim niewychodzący z mody trend. Jeśli to możliwe, niech Twoim akcentem kolorystycznym będzie główna ściana. Jeśli chcesz oszczędzić sobie malowania, postaw na dodatki.
Wymienione w poprzednim punkcie koce, poduszki i zasłony świetnie sprawdzą się, jako akcent kolorystyczny w wynajmowanym wnętrzu. Wyobraź sobie minimalistyczne wnętrze urządzone w biali i szarości, uzupełnione akcesoriami w Twoim ulubionym odcieniu: od razu poczujesz się o wiele przyjemniej, spędzając czas w tak urządzonym pokoju!
Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiej, łatwej i taniej zmiany koloru przewodniego na inny. Jesienią postaw na pomarańczowo-brązowe dodatki i uzupełnij całość dyniami ozdobionymi lub świecami. Zimą zmień poszewki poduszek oraz koce na modele ozdobione płatkami śniegu lub świątecznymi wzorami. Wiosną postaw na jasne kolory, dopełniając nowy wygląd mieszkania wazonem z żywymi kwiatami.
Mały remont = duże zmiany
Jeśli uważasz, że zdjęcia na ścianach i kolorowe akcesoria to za mało, a uzyskałeś zgodę właściciela mieszkania na wprowadzenie większych zmian, mamy dla Ciebie kilka propozycji, które zrealizujesz niewielkim kosztem.
Już samo odświeżenie i ponowne pomalowanie ścian lub zmiana ich koloru może przynieść niesamowite efekty. Możesz też pójść o krok dalej i wybrać wzorzystą tapetę lub kolorową fototapetę, która przyciągnie wzrok gości i stanie się główną ozdobą pomieszczenia.
Możesz spróbować odnowić stare meble, malując je na nowy kolor oraz wymieniając drobne elementy takie, jak uchwyty w drzwiczkach szafek. Odświeżone komody, szafy stoły i krzesła w stylu retro nadadzą Twojemu wnętrzu wyjątkowy charakter, a Ty zdobędziesz uznanie znajomych.
Jeśli chcesz wprowadzić większe zmiany w kuchni czy łazience, ale wykluczasz kładzenie nowych kafelek, po prostu przemaluj stare. W sklepach budowlanych znajdziesz farby do kafelek ściennych i podłogowych, które pozwolą Ci zupełnie odmienić wynajmowane pomieszczenia w ciągu kilku godzin.
Jak tanio urządzić wynajmowane mieszkanie?
Oczywiste jest, że wynajmując od kogoś nieruchomość nie chcemy organizować remontu i pokrywać jego kosztów — nigdy przecież nie wiadomo, czy niebawem nie zdecydujemy się na zmianę otoczenia, może nawet zdecydujemy się na własne „M” i to w nie będziemy chcieli zainwestować. Mimo to, aby mieszkało nam się przyjemnie, warto zadbać o detale i dodatki, które uczynią wnętrze bardziej przytulnym i spersonalizowanym.
Wiesz już, jak tanio urządzić wynajmowane mieszkanie — wprowadzenie drobnych zmian to kwestia pomysłowości, czasami również własnych umiejętności, na przykład, kiedy chcemy samodzielnie przygotować niektóre elementy wyposażenia czy odrestaurować meble. Jeśli masz ochotę na zmiany, ale nie masz jeszcze pomysłu, koniecznie zobacz najnowsze trendy w aranżacjach wnętrz.